Martin Sloboda
Narodený 1974 v Bratislave na Slovensku – je autorom, sprievodcom, fotografom, lektorom, cestovným konzultantom a usporiadateľom spoločenských podujatí. Propaguje Bratislavu a Slovensko ako atraktívne turistické destinácie.
Zázemie
Martin Sloboda vyrastal v starej prešporskej rodine, kde bolo súčasťou každodenného života hovoriť po nemecky, maďarsky a slovensky. Vďaka vedeniu starých rodičov a rodičov sa uňho v ranom veku prebudil záujem o bohatú históriu strednej Európy vo všeobecnosti z toho však najmä o históriu Bratislavy.
Vzdelanie
V roku 1999 ukončil štúdium anglistiky a germanistiky, odboru tlmočníctvo – prekladeľstvo na Univerzite Komenského v Bratislave. Počas štúdia absolvoval ďalšie vzdelávanie na školách v Nemecku (Universität Würzburg, Universität Tübingen), Veľkej Británii (International Language Academy, Cambridge), Francúzsku (École Azurlingua, Nice), Taliansku (Istituto Linguistico Bertrand Russell, Padova) a Austrálii (Australian College of English, Sydney).
Martin Sloboda je znalcom slovenských vín. Absolvoval kurzy enológia a vinohradníctvo na vinárskych školách v rakúskom Kremse a Eisenstadte. Študuje odborné programy na renomovanej Weinakademie Österreich.
Kariéra
Ako študent získal licenciu sprievodcu po Bratislave a začal sprevádzať zahraničných turistov pre cestovné kancelárie. Krátko nato sa osamostatnil a k sprevádzaniu turistov pribudla náročnejšia firemná klientela a nakoniec najvyššie štátne návštevy. Po ukončení štúdia v roku 2000 založil MS Agency, s. r. o., ktorá sa špecializuje na sprevádzanie prehliadok mimoriadnej kvality. Postupne rozširuje pracovný tím zamestnávaním starostlivo vybraných sprievodcov s osobnostnými predpokladmi, výbornou znalosťou cudzích jazykov a osobnou charizmou s cieľom poskytnúť služby na najlepšej úrovni. Medzi jeho klientov patria niektoré z najluxusnejších svetových cestovných kancelárií. K aktivitám firmy priradil aj publikačnú činnosť. Spojil tak svoje nadšenie pre históriu, cestovanie a fotografovanie a začal s publikovaním knižných sprievodcov a pohľadníc.
Medzi ďalšie aktivity Martina Slobodu patrí aj poradenstvo o cestovaní pre zahraničných autorov príručiek zahŕňajúcich Bratislavu a Slovensko, pre TV stanice pracujúce na dokumentárnych filmoch o Slovensku, rozhlasové stanice, noviny a časopisy. Pravidelne prednáša o Slovensku na palubách luxusných amerických lodí plaviacich sa po Dunaji, ako aj skupinám, ktorých táto oblasť mimoriadne zaujíma. Takže každoročne sa z tisícov vplyvných Severoameričanov, ktorí sa s našou krajinou oboznámili, stávajú zasvätení propagátori Slovenska v zahraničí. Jednou z jeho emocionálne najoceňovanejších aktivít je genealógia. Pomáha severoamerickým Slovákom pri vyhľadávaní ich „koreňov“, znovuobjavuje pre nich krajinu predkov, lokalizuje ich žijúcich príbuzných a napokon umožňuje opätovné rodinné stretnutia, niekedy aj po storočnej odmlke.
V roku 2007 bol Martin Sloboda počas osláv 50. výročia založenia Európskej únie v Berlíne vybraný do projektu Panorama EÚ – „27 skutočných Európanov“, kde reprezentoval Slovensko medzi 27 členskými štátmi únie.